Co to jest suchy lód?
Aby stworzyć suchy lód, najpierw dwutlenek węgla w formie gazu jest skraplany pod ciśnieniem, a później przez szybkie rozprężenie przeniesiony w trwały stan skupienia. W wyniku procesu powstaje czysty i głęboko zmrożony śnieg. Następnie formuje się granulki lub bloki
Pod pojęciem suchego lodu rozumie się dwutlenek węgla bądź po prostu CO2 w formie stałej. Określenie „suchy” dotyczy właściwości bezpośredniego odparowania, bez procesu topnienia. Proces ten nazywany jest sublimacją, podczas której suchy lód przechodzi z fazy stałej w fazę gazową, z pominięciem fazy ciekłej. Aby wyprodukować suchy lód, dwutlenek węgla w formie gazu jest w pierwszej kolejności skraplany pod ciśnieniem, a następnie przez szybkie rozprężenie przeniesiony w trwały stan skupienia. Powstaje przy tym czysty, biały, głęboko zmrożony CO2 - śnieg. Jest on następnie sprasowywany pod wysokim ciśnieniem do odpowiednich form - bloków, granulek. Suchy lód odparowuje bezpośrednio, bez procesu topnienia, czy przechodzenia w stan ciekły. Dwutlenek węgla jest jednym z niewielu rodzajów gazów, który może występować w stanie stałym. Stopień zmrożenia suchego lodu przy ogrzewaniu wynosi od -78,5°C (194,65K) do 0°C (273,15K) mniej więcej 640kJ/kg; jest to odpowiednikiem około 3-krotnego zmrożenia lodu tradycyjnego.
Ważną zaletą jest, że po odparowaniu nie ma pozostałości, co nie jest możliwe przy lodzie normalnym powstającym z wody. Przy dopływie ciepła suchy lód przechodzi natychmiast w formę gazu. Przy czyszczeniu suchym lodem na powierzchnię oczyszczaną „wystrzeliwane” będą z dużą prędkością granulki suchego lodu w temperaturze -78 °C.
Copyright © 2020 www.pamech.pl Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.